Bu hikaye ilk olarak İklim Adaleti Hikaeyeleri projesinin bir parçası olarak yayınlanmıştır”

Krizler çağında gün geçmiyor ki bir felaketin ardından diğerine şahit olmayalım— savaşlar, iklim krizi, ekolojik çöküş, Covid-19, batan mülteci tekneleri, sönmüş hayaller. Adına medeniyet dediğimiz aldatmaca yüzünden yeryüzü acı çekiyor. Toplu travmamız geçen her günle daha da artıyor. Nefes alamıyoruz. Çaresizlik hissi her yerde.
Ama insanlar var ki tüm zorluklara ve engellere rağmen hayal kurmaya devam ediyorlar. Daha iyi bir gelecek özlemi içindeler; açgözlülük yerine dayanışma değerleri üzerine inşa edilmiş adil bir gelecek, çöküş yerine iyileşme, çaresizlik yerine umut istiyorlar. 
İstanbul’daki Roma Bostanı insanlarıyla tanışın— İstanbul’da kamusal bir mekana sahip çıkan, yok edilmesine karşı pes etmeden mücadele eden Roma Bostanı insanlarıyla tanışın. Zaferlerini, İstanbul dediğimiz “beton ormanının” ortasında bir vahaya çevirdiler ve üretmeye devam ediyorlar.
Roma Bostanı insanlarından Sevil’in dediği gibi “kentsel bir metruk alana serptiğimiz direniş tohumları kısa zamanda yeşerdi ve herkes için müşterek bir yeşil alana dönüşmekle kalmadı, hepimiz için bir ümit kaynağı oldu.”
Seni Roma Topluluk Bostanı’nın düşlerimize bir adım daha yakın, daha iyi bir gelecekten kareler yakalayabileceğiniz öyküsünü izlemeye davet ediyoruz.
Video kaynak: Mekanda Adalet Derneği
 

Bu video Türkçe seslidir ve İngilizce altyazı mevcuttur. Altyazıları etkinleştirmek için lütfen CC’ye tıklayın.
Roma Bostanı sosyal medya hesapları:
Twitter Instagram