İklim krizi çağında, termik santrale kömür sağlamak için koca bir orman yok edilebilir mi?

Muğla/Milas İkizköy’lüler Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne kömür sağlamak için açılan maden sahasının genişletilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından özel bir şirket olan Yeniköy Enerji’ye verilen izinle Akbelen Ormanı’nın (600 dönüm kızılçam) kesimini engellemek için mücadele ediyorlar.

 

Aralık 2020’de Yeniköy Enerji’nin yeni saha açma ve kapasite artırımı çalışmalarının ÇED’e tabi tutulması için mahkemeye başvurdular.   

Nisan 2021’de Akbelen Ormanı’na kesim için gelen ekiplere direnerek kesime başlamalarına engel oldular. Aynı günlerde ormana yakın bir mesafede çıkan yangın yine İkizköylüler’in erken müdahelesi ile itfaiye ekipleri tarafından yayılmadan söndürüldü. 

Son olarak Orman Genel Müdürlüğü aleyhine “maden ve kesim izninin iptali” için dava açtılar.

İkizköy’ün termik santrallerle mücadelesi sadece Akbelen Ormanı ile de sınırlı değil. İlk olarak 2018 yılında yine santrallere kömür sağlamak için genişletilen maden onların köylerini, evlerini, tarlalarını ve anılarını yuttu. Yerleştikleri yeni bölge de yine madenin ruhsat alanı içinde. İşte Akbelen Ormanı da onların yeni yerleşim yerleri ile maden arasında kalan son doğal alan.

“İkizköy Direniyor” adı altında yaptıkları mücadeleyi “İkizöy’ün insanca yaşam için direnişi” olarak tanımlıyorlar. 

26 Nisan 2021’deki basın açıklamasından: 

“Akbelen Ormanı, Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması (Bern) Sözleşmesi kapsamında kesin korunması gereken hayvan türleri listesi’nde yer alan onlarca türün üreme, yavru büyütme, barınma ve beslenme alanı. 

Orman, aynı zamanda başta İkizköy olmak üzere bölge halkı ile Yeniköy Kemerköy termik santraline kömür sağlamak için işletilen açık linyit ocakları arasında kalan son doğal yapı. Madenin ölümcül tozunun köye ulaşmasını engelleyerek bir nebze nefes almamızı sağlıyor. 

Orman, içerisinde yaşayan canlılar kadar bizim de yuvamız. Bize kekikler, mantarlar sunarak beslenmemizi sağlıyor. Ayrıca, ormanların kesilmesi yalnızca çevresinde yaşayan insanları ve diğer canlıları değil, tüm insanlığı etkiliyor. Yapılan çalışmalar ormanların kesilmesinin küresel iklim değişikliğinin şiddetini arttıran önemli sebepler arasında gösteriyor…

Anayasa tarafından biz yurttaşlara verilmiş çevreyi koruma ödevimiz gereği olarak Akbelen Ormanı’nın kesim işleminin iptali için tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna ve yetkililere saygıyla duyururuz.”

İklim aktivisti bir grafik tasarımcıyım. İklim hareketini desteklemek için iklim krizi ile ilgili görseller hazırlayarak sosyal medyada paylaşıyorum. Tasarladığım görseller ulusal pek çok kampanyada kullanıldı ve basında yer aldı.